Oprócz standardowych sterowań PLC wykorzystywanych od lat w przemyśle, wykorzystujemy także moduły Arduino. To rozwiązanie sprawdza się znakomicie, jeśli zależy nam na tanim sterowaniu do maszyny. Są to proste i bardzo tanie moduły oparte na procesorach ATMEL (Microchip) stanowiące świetną alternatywę dla drogich Sterowników PLC. Programowanie jest bajecznie proste, Arduino posiada otwarty kod źródłowy, a sam program pisany jest w prostym języku C dającym znacznie więcej możliwości od języka drabinkowego. Podłączenie odbywa się przez port USB a program do obsługi Arduino jest całkowicie darmowy do wykorzystania również w przemyśle. 

Budowa maszyn opartych na Arduino ma bardzo dużo zalet. Arduino ma ogromną kolekcję modułów rozszerzeniowych do dedykowanych rozwiązań, przy czym większość z nich jest wyposażona w gotowe biblioteki, co znacznie ułatwia pracę programiście. Czujniki i całe wyposażenie jest kilkadziesiąt razy tańsze od markowych rozwiązań dużych producentów, przy czym naprawdę nie ustępuje im jakości. 

Przemysłowe maszyny oparte na Arduino świetnie sprawdzą się w zamkniętych projektach nie wymagających dalszej rozbudowy albo współpracy z innymi maszynami, chociaż i ta opcja jak najbardziej wchodzi w grę. Automatykę opartą na Arduino cechuje BARDZO niska cena, małe zużycie prądu i kompaktowe rozmiary. 

Sterowanie Arduino może spełniać bez problemu wymagania dyrektywy maszynowej i może posiadać oznaczenie CE.

Ciekawym rozwiązaniem są jeszcze sterowniki PLC oparte na Arduino (np. INDUSTRINO). Posiadają one obudowę do zamontowania na szynie DIN i mogą być programowane za pomocą języka drabinkowego. Jest to optymalny kompromis, jeśli chcemy mieć tani sterownik PLC w standardowej zabudowie. 

Poniżej przykład naszej maszyny, której sterowanie jest calkowicie oparte na sterowniku Arduino: