Przy budowie maszyn i urządzeń wykorzystujemy znakomite rozwiązania oparte na Raspberry Pi. Sterowanie automatyki za pomocą Raspberry Pi niesie z sobą wiele korzyści, takich jak Łatwość programowania, ogromna ilość modułów rozszerzeniowych i POWALAJĄCO NISKA CENA. Raspberry Pi jest kompletnym komputerem o miniaturowym rozmiarze, wyposażonym w system Linux i szereg oprogramowania Open Source. Licencja Raspberry Pi pozwala na używanie i rozpowszechnianie urządzeń do zastosowania komercyjnego bez żadnych opłat. 

Pisanie programów może odbywać się za pomocą dowolnego języka (głównie Python lub C), a darmowe biblioteki (na przykład OpenCV do przetwarzania obrazów - image processing) dają nieskończone możliwości zastosowania. 

Różnice cenowe są kolosalne. Dla przykładu:

Sterownik PLC Siemens S7-1212C: 1500 zł (bez dodatkowych modułów)
Raspberry Pi : 110 zł (Ethernet, WiFi, HDMI, piny wejścia i wyjścia, USB, kompletny system Linux, w tym również Libre Office)

Panel dotykowy do Siemens-a (HMI KTP400Basic): 1700 zł
Panel dotykowy do Raspberry: 190 zł

Dodajmy jeszcze, że Raspberry może z powodzeniem współpracować ze standardowymi sterownikami, komunikować się z komputerami PC i używać normalnych przemysłowych czujników.

Samo Raspberry posiada oznaczenie CE, a wykonywane przez nas urządzenia są zgodne z dyrektywą maszynową 2006/42/EC

Świadczymy usługę drukowania 3D w Łodzi. Drukujemy metodą FDM z materiałów takich jak ABS, PLA, Nylon. Obszar roboczy to 20x20x18 cm, drukarka 3D dysponuje dyszą o średnicy 0,2 lub 0,3 mm.

Druk 3D jest w pełni funkcjonalny, wodoodporny i trwały. Wydrukowane części mogą służyć jako pracujące elementy maszyn. Drukujemy prototypy i gotowe produkty. 

 

Oprócz standardowych sterowań PLC wykorzystywanych od lat w przemyśle, wykorzystujemy także moduły Arduino. To rozwiązanie sprawdza się znakomicie, jeśli zależy nam na tanim sterowaniu do maszyny. Są to proste i bardzo tanie moduły oparte na procesorach ATMEL (Microchip) stanowiące świetną alternatywę dla drogich Sterowników PLC. Programowanie jest bajecznie proste, Arduino posiada otwarty kod źródłowy, a sam program pisany jest w prostym języku C dającym znacznie więcej możliwości od języka drabinkowego. Podłączenie odbywa się przez port USB a program do obsługi Arduino jest całkowicie darmowy do wykorzystania również w przemyśle. 

Budowa maszyn opartych na Arduino ma bardzo dużo zalet. Arduino ma ogromną kolekcję modułów rozszerzeniowych do dedykowanych rozwiązań, przy czym większość z nich jest wyposażona w gotowe biblioteki, co znacznie ułatwia pracę programiście. Czujniki i całe wyposażenie jest kilkadziesiąt razy tańsze od markowych rozwiązań dużych producentów, przy czym naprawdę nie ustępuje im jakości. 

Przemysłowe maszyny oparte na Arduino świetnie sprawdzą się w zamkniętych projektach nie wymagających dalszej rozbudowy albo współpracy z innymi maszynami, chociaż i ta opcja jak najbardziej wchodzi w grę. Automatykę opartą na Arduino cechuje BARDZO niska cena, małe zużycie prądu i kompaktowe rozmiary. 

Sterowanie Arduino może spełniać bez problemu wymagania dyrektywy maszynowej i może posiadać oznaczenie CE.

Ciekawym rozwiązaniem są jeszcze sterowniki PLC oparte na Arduino (np. INDUSTRINO). Posiadają one obudowę do zamontowania na szynie DIN i mogą być programowane za pomocą języka drabinkowego. Jest to optymalny kompromis, jeśli chcemy mieć tani sterownik PLC w standardowej zabudowie. 

Poniżej przykład naszej maszyny, której sterowanie jest calkowicie oparte na sterowniku Arduino:

 

 

 

Dysponujemy lakiernią proszkową, oferujemy lakierowanie stali i aluminium. Oferujemy bardzo krótkie czasy realizacji!

Zapraszamy do kontaktu w zakładce kontakt: Lakiernia Proszkowa Łódź Bałuty (Teofilów)